Program

The conference schedule is listed below, with presenters marked in red. The conference venue is KI Building (Building E4, ground floor) in KAIST.

Time slots, 30 (or 60) minutes long, include 25 (or 55) minutes for presentation and 5 minutes for questions. 

July 5, Sunday

18:00-20:00 Welcome reception

July 6, Monday

08:00-09:00 On-site Registration 

09:00-10:00 Frédéric Chapoton / Slide

09:00-10:00 Quadrangulations, Stokes posets and serpent nests

10:00-10:30 Emily Barnard, Emily Meehan, Shira Polster, and Nathan Reading / Slide

10:00-10:30 Universal geometric coefficients for the four-punctured sphere

10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Victor Reiner, Vivien Ripoll, and Christian Stump / Slide

11:00-11:30 On non-conjugate Coxeter elements in well-generated reflection groups

11:30-12:00 Emmanuel Tsukerman and Lauren Williams / Slide

11:30-12:00 Bruhat Interval Polytopes

12:00-12:30 Louis-François Préville-Ratelle and Xavier Viennot / Slide1 Slide2

12:00-12:30 An extension of Tamari lattices

12:30-14:30 Lunch 

14:30-15:30 Mihyun Kang / Slide

14:30-15:30 Asymptotic properties of graphs on orientable surfaces

15:30-16:00 Guillaume Chapuy and Maciej Dołęga / Slide

15:30-16:00 A bijection for rooted maps on general surfaces (extended abstract)

16:00-16:30 Coffee Break

16:30-18:30 Poster Session A

July 7, Tuesday 

09:00-10:00 Valentin Féray / Slide

09:00-10:00 Jack symmetric functions and graphs on surfaces

10:00-10:30 Greta Panova / Slide

10:00-10:30 Lozenge tilings with free boundary

10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Steven N. Karp / Slide

11:00-11:30 Sign variation, the Grassmannian, and total positivity

11:30-12:00 Rebecca Patrias and Pavlo Pylyavskyy / Slide

11:30-12:00 Dual filtered graphs

12:00-12:30 Masaki Watanabe / Slide

12:00-12:30 Kraśkiewicz-Pragacz modules and some positivity properties of Schubert polynomials

12:30-13:30 Lunch

13:30-20:00 Free time, including conference excursion

July 8, Wednesday

09:00-10:00 Catherine Yan / Slide

09:00-10:00 Enumeration with moon polyominoes and beyond

10:00-10:30 Jehanne Dousse / Slide

10:00-10:30 A generalisation of two partition theorems of Andrews

10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Sergi Elizalde and Megan Martinez / Slide

11:00-11:30 The frequency of pattern occurrence in random walks

11:30-12:00 Soojin Cho and Kyoungsuk Park / Slide

11:30-12:00 Alignments, crossings, cycles, inversions, and weak Bruhat order in permutation tableaux of type B

12:00-12:30 Svetlana Poznanović and Catherine H. Yan / Slide

12:00-12:30 Maximal increasing sequences in fillings of almost-moon polyominoes

12:30-14:30 Group photo and Lunch

14:30-15:30 Igor Pak / Slide

14:30-15:30 Computability and Enumeration

15:30-16:00 Coffee Break

16:00-18:00 Poster Session B

July 9, Thursday

09:00-10:00 Christos A. Athanasiadis / Slide

09:00-10:00 Characters, derangements and descents for the hyperoctahedral group

10:00-10:30 Emily Barnard and Nathan Reading / Slide

10:00-10:30 Coxeter-biCatalan Combinatorics

10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Zachary Hamaker and Nathan Williams / Slide

11:00-11:30 Subwords and Plane Partitions

11:30-12:00 Manuel Kauers and Rika Yatchak / Slide

11:30-12:00 Walks in the Quarter Plane with Multiple Steps

12:00-12:30 Takuro Abe, Daisuke Suyama, and Shuhei Tsujie / Slide

12:00-12:30 The freeness of Ish arrangements

12:30-14:30 Lunch

14:30-15:30 Stephanie van Willigenburg / Slide

14:30-15:30 A tour of quasisymmetric Schur functions

15:30-16:00 Coffee Break

16:00-17:30 Miles Eli Jones and Luc Lapointe / Slide

16:00-17:30 Pieri rules for Schur functions in superspace

16:30-17:00 Seung Jin Lee / Slide

16:30-17:00 Pieri rule for the affine flag variety

17:00-17:30 C. Y. Amy Pang / Slide

17:00-17:30 Card-Shuffling via Convolutions of Projections on Combinatorial Hopf Algebras

18:00-21:00 Conference Banquet

July 10, Friday

09:00-10:00 Bernd Sturmfels / Slide

09:00-10:00 Tropical plane curves

10:00-10:30 Max Glick and Pavlo Pylyavskyy / Slide

10:00-10:30 Y-meshes and generalized pentagram maps

10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Karola Mészáros, Alejandro H. Morales, and Brendon Rhoades / Slide

11:00-11:30 The polytope of Tesler matrices (extended abstract)

11:30-12:00 Oliver Pechenik and Alexander Yong / Slide

11:30-12:00 Genomic Tableaux and Combinatorial K-Theory

12:00-12:30 Cesar Ceballos, Arnau Padrol, and Camilo Sarmiento / Slide

12:00-12:30 Dyck path triangulations and extendability (extended abstract)

12:30-14:00 Lunch

14:00-15:00 Susumu Ariki / Slide

14:00-15:30 Combinatorics of Hecke algebras

15:00-15:30 Coffee Break

15:30-16:30 G. Châtel and V. Pilaud / Slide

15:30-16:30 The Cambrian Hopf Algebra

16:00-16:30 Martin Rubey and Bruce W. Westbury / Slide

16:00-16:30 Combinatorics of symplectic invariant tensors

16:30-16:45 Closing, including best student paper award


Poster Session A, 16:30-18:30, July 6, Monday


Poster Session B, 16:00-18:00, July 8, Wednesday